XTB – dokąd popłyną miliony Quercusa?

XTB jest kolejną spółką, która pozytywnie odczuwa obecne zawirowania na rynkach oraz zamknięcie milionów ludzi w domach i pozbawienie ich części normalnych “rozrywek”. 26 kwietnia XTB opublikowało szacunkowe wyniki za pierwszy kwartał, w których spółka pochwaliła się wygenerowaniem 176 mln zł zysku netto vs. niecały milion rok wcześniej:
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/35971164,x-trade-brokers-dom-maklerski-sa-11-2020-informacja-nt-wstepnych-wynikow-finansowych-i-operacyjnych-za-i-kwartal-2020-roku

Takie wyniki spowodowały euforię wśród inwestorów i kurs akcji poszybował w kierunku 11 zł – jeszcze niedawno XTB notowane było po ok. 4 zł.

Euforia nie trwała długo i kurs zaczął się osuwać by zakończyć tydzień na poziomie 7,70 zł (zamknięcie w czwartek). “Winnym” okazał się Quercus TFI, który 28 kwietnia poinformował o zejściu poniżej 5% w akcjonariacie: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/35986426,x-trade-brokers-dom-maklerski-sa-12-2020-zawiadomienie-o-zmianie-udzialu-w-ogolnej-liczbie-glosow-w-x-trade-brokers-dom-maklerski-s-a

Przed sprzedażą fundusze Quercusa miały 6 584 773 akcji XTB, natomiast po sprzedaży zostało im 5 780 851, czyli o ok. 800,000 mniej. Oznacza to sprzedaż pakietu wartego co najmniej 8 mln zł, a przypominam, że mając poniżej 5% udziałów w spółce Quercus nie musiał raportować kolejnych sprzedaży. Wzmożona podaż na XTB sugeruje, że na 8 milionach się nie skończyło.

Prezes Quercusa w wywiadzie dla Pulsu Biznesu tłumaczył, że sprzedaż wynikała wyłącznie z przekroczenia limitów a spółka pozostaje ich “czarnym koniem” na najbliższe miesiące ze względu na wzmożoną zmienność na rynkach.

Inwestorzy zaangażowani w XTB odetchnęli z ulgą i zaczęli rozważania do ilu wzrośnie kurs spółki jak już Quercus przestanie “sypać”. Mnie natomiast zastanawia – dokąd popłyną pieniądze, które fundusz otrzyma ze sprzedaży akcji XTB?

Podpowiedzi szukałbym w obecnych inwestycjach Quercusa, a jest z czego wybierać (111 spółek wg stooq): https://stooq.pl/h/?i=101c&&o=5&l=3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *