Podstawy zakładów bukmacherskich

Zanim zaczniemy grać warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat zakładów – czym jest kurs oraz marża, jak grać legalnie oraz jak opodatkowane są zakłady w Polsce.

Kurs czyli ile mogę wygrać?

W najprostszych słowach kurs jest to stosunek wypłaty do postawionych środków. Określa on ile możemy wygrać z danego zakładu. Jest kilka możliwych sposobów zapisywania kursów – poniżej opisuję dwa najpopularniejsze w Europie czyli “dziesiętne” oraz “frakcyjne”. Większość bukmacherów online pozwala nam na wybór formatu kursów.

Dziesiętne
W tym formacie kurs zapisywany jest jako liczba w formacie dziesiętnym, na przykład “2.20”. Należy to odczytywać jako wypłatę za każdą postawioną złotówkę – w tym przypadku stawiając 100 złotych zwycięski zakład zwróci nam 220 zł, czyli 120 zł wygranej oraz 100 zł, które postawiliśmy.

Frakcyjne
Najbardziej powszechny sposób zapisywania kursu m.in. w Wielkiej Brytanii. W tym formacie kurs zapiswany jest jako stosunek wygranej do postawionych środków – na przykład “3/1” oznacza, że za każde postawione 100 złotych, w przypadku wygranej, otrzymamy 400 zł – 300 zł zysku oraz 100 zł, które postawiliśmy.

Jak bukmacher ustala kurs zakładu
Jest kilka kluczowych czynników, które każdy bukmacher musi wziąć pod uwagę przy ustalaniu kursu. Najważniejszym jest oczywiście prawdopodobieństwo wygranej – w dużym skrócie im wyższe prawdopodobieństwo wygranej tym niższy kurs, dlatego często obstawianie faworytów przynosi zwroty poniżej postawionej kwoty. Kursy na “underdogów” są z reguły dużo bardziej atrakcyjne ale obstawianie ich wiąże się z większym ryzykiem.
Drugim kluczowym czynnikiem jest marża bukmachera. W dużym uproszczeniu jest to zysk lub “prowizja” pobierana przez bukmachera od konkretnego zakładu. Więcej o marży piszę poniżej.
Ostatnim czynnikiem jest ekspozycja bukmachera na ryzyko i tzw. zrównoważenie księgi zakładów. Przykładowo jeśli mamy mecz, w którym mierzą się dwie podobne poziomiem drużyny, bukmacherowi będzie zależało aby suma zakładów na każdą z drużyn była zbliżona. Jeśli więc przyjął on dużo więcej zakładów na jedną z drużyn, może on zdecydować się zaoferować korzystniejszy kurs na drugą drużynę aby zachęcić graczy do obstawienia jej, co spowoduje zmniejszenie ekspozycji (ryzyka) bukmachera na jedną z drużyn.

Marża – czyli jak zarabia bukmacher
Marżę najłatwiej wyjaśnić na przykładzie. Załóżmy, że w meczu piłki nożnej pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa, obie drużyny znajdują się w podobnej formie i bukmacher zakłada identyczne prawdopodbieństwo wygranej jednej z drużyn bądź remisu. W związku z tym ustalił kursy jak poniżej:
Wygrana Lecha 3.00
Wygrana Legii 3.00
Remis 3.00
Dodatkowo załóżmy, że księga zakładów jest w 100% zrównoważona czyli na każdą z opcji gracze obstawili identyczną ilość pieniędzy (np. 100,000 zł). Oznacza to, że pula zakładów wynosi 300,000 zł ale również każdy wynik zakładu skutkował będzie wypłatą 300,000 zł wygranych (100,000 zł x 3.00). W tym przypadku zysk bukachera wynosi 0 zł, a marża takiego zakładu to 0% (0 zł / 300,000 zł).

Teraz przyjmijmy, że wszystkie parametry powyższego wydarzenia pozostają takie same ale kursy wynoszą po 2.90 na każdą z opcji. W takim przypadku bukmacher przyjmie 300,000 zł w zakładach, wypłaci 290,000 zł wygranych a jego zysk wyniesie 10,000 zł, czyli marża będzie na poziomie 3.33% (10,000 / 300,000).

Marże różnią się w zależności od rynku ale typowo utrzymują się one w przedziale 5-10%. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym sytuacje gdzie bukmacher ustalił ujemną marżę na pojedynczym zakładzie raczej się nie zdarzają ale czasami (bardzo rzadko) można znaleźć zakład z ujemną marżą (tj. gwarantowana wygrana) korzystając z kilku bukmacherów. Jest to niezwykle rzadka sytuacja i zwrot z takiego zakładu z reguły nie przekracza kilku %.

Legalni bukmacherzy w Polsce

Zakłady bukmacherskie w Polsce uregulowane są ustawą o grach hazardowych z 2009 roku z późniejszą nowelizacją w 2017 roku. Aby móc legalnie oferować zakłady firma musi mieć zezwolenie ministra finansów – obecnie funkcjonuje 14 takich firm a listę można znaleźć tutaj: legalni bukmacherzy w Polsce.

Największe firmy działające na rynku to STS oraz Fortuna, które posiadają również sieci stacjonarnych punktów, gdzie można osobiście zawrzeć zakład.

Niestety na rynku działa również masa firm nie posiadających licencji. Kuszą one klientów atrakcyjnymi bonusami oraz brakiem podatku, który w Polsce jest wyjątkowo niekorzysny (więcej o tym w dalszej części wpisu). Należy jednak pamiętać, że zwieranie zakładu u tych bukmacherów jest nielegalne oraz że firmy te nie gwarantują ochrony naszych środków pieniężnych. Ministerstwo finansów na bieżąco blokuje dokumenty takich operatorów i na dzień 17 października 2020 roku lista zablokowanych domen liczy 12,224.

Opodatkowanie zakładów w Polsce

Jak już wspomniałem opodatkowanie zakładów w Polsce jest wyjątkowo niekorzystne. Ma na to wpływ podatek od zawarcia zakładu, który wynosi 12%. Oznacza to, że w przypadku zakładu o wartości 100 zł, państwo pobiera 12 zł podatku i rzeczywista kwota zakładu spada do 88 zł. Aby zobrazować jak to wpływa na wysokość wygranej załóżmy, że mamy wygrany zakład o kursie 2.00:
– Stawka zakładu = 100 zł – podatek = 88 zł
– Zwrot z zakładu = 88 zł x 2.00 = 176 zł
– Wygrana = 176 zł – 100 zł (stawka) = 76 zł
Podatek obniża stawkę zakładu, dlatego efektywnie wysokość podatku jaką płacimy wynosi 12% x kurs (w powyższym przykładzie byłoby to 24%!).

Dodatkowo od wygranych powyżej 2,280 zł państwo pobiera dodatkowy podatek w wysokości 10%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *