Jak działają automaty do gry? [część 1.]

Automaty do gry są na najpopularniejszymi grami kasynowymi, a ich podstawowe zasady nie zmieniły się od 1899 roku. Wtedy też Charles Fay zbudował pierwszy automat, w którym gracz obstawia i obraca zestaw bębnów z symbolami. Każdy z tych obracających się bębnów zatrzymuje się w PRZYPADKOWEJ pozycji. Gracz wygrywa, jeśli bębny zatrzymają się w taki sposób, że tworzą linię z tych samych symboli. Im rzadsze symbole wygrywające, tym wyższa kwota wygranej. Wielkość wygranej dla każdej wygranej kombinacji jest określona w tabeli wypłat.

Obecnie losowość zatrzymanych mechanicznie rolek została zastąpiona losowymi liczbami generowanymi przez komputer, ale pomimo to zasady pozostają takie same. Każdy licencjonowany dostawca gier przestrzega tych zasad. Losowość automatów ma kilka bardzo interesujących konsekwencji i ważne jest, aby każdy inteligentny gracz na automatach je rozumiał.

Jak więc dokładnie działają automaty?

Większość automatów online nadal wykorzystuje bębny do reprezentowania wyniku każdego obrotu (spinu). Pomimo tego, że bębny są renderowane przez komputer, gra ma wciąż od 3 do 5 zestawów symboli (wirtualne bębny), które zatrzymują się w przypadkowych pozycjach. Działa to dobrze od wielu lat, dlatego przeniesiono to na komputery.

Nowoczesne automaty online mają jednak wiele nowych funkcji, które nie byłyby możliwe do zastosowania w przypadku bębnów mechanicznych – są to na przykład rozszerzające symbole Wild, darmowe spiny, rundy bonusowe itp.

Przykładowa gra – Tip Top Totems, firmy Playtech

Generator liczb losowych (RNG)

Wszystkie uczciwe gry na automatach mają jedną wspólną cechę: wynik każdej rundy opiera się wyłącznie na losowej liczbie dostarczonej przez generator liczb losowych (RNG). Losowa liczba generowana przez RNG „mówi” bębnom, kiedy mają się zatrzymać, a tym samym decyduje o wyniku gry. Oznacza to, że ta sama gra z tą samą liczbą losową musi zawsze dawać ten sam wynik.

Im wyższa stawka Twoich zakładów, tym zwykle wyższy RTP Twojego systemu zakładów. Wszystkie pozostałe zasady systemu zakładów pozostają takie same.

1. RNG generuje liczbę losową.
2. Moduł matematyczny gry bierze liczbę losową i oblicza, gdzie powinny się zatrzymać bębny.
3. Gra zatrzymuje bębny w określonych pozycjach i oblicza wynik obrotu.
4. Wynik obrotu jest następnie wyświetlany graczowi, który go zainicjował. Twoja wygrana lub przegrana w każdej rundzie zależy wyłącznie od Twojego szczęścia. Na wynik nie mają wpływu poprzednie wygrane czy przegrane, wygrane lub przegrane innych graczy, ani nic przewidywalnego. To tylko czysty hazard.

Jak działają generatory liczb losowych?

Nowoczesne generatory liczb losowych używane w kasynach online to dedykowane urządzenia sprzętowe, które generują losowe liczby. Sprzęt RNG generuje tysiące losowych liczb co sekundę. Z jednej strony zmienisz wynik następnej rundy, jeśli naciśniesz przycisk Start sekundę później. Jednak z drugiej strony nie masz szans przewidzieć, czy wynik będzie dla Ciebie lepszy, czy nie. Pozostaje więc uczciwa przypadkowość.

Mity o automatach do gry

Kiedy już wyjaśniłam Ci, jak działają uczciwe automaty do gier, czas obalić kilka popularnych mitów na temat automatów do gry.

Mit 1: „Automaty mają cykle zwycięskich kombinacji. Możesz wygrać, obserwując te cykle i wskakując w zwycięską część cyklu”.

To mit, ponieważ automaty do gry naprawdę działają w oparciu o uczciwe liczby losowe. Zaleta kasyna ukryta jest w rachunku prawdopodobieństwa i nie ma absolutnie potrzeby komplikowania całego systemu jakimkolwiek cyklem.

W rzeczywistości można zaobserwować szczęśliwe i pechowe serie. Ale to tylko wynik przypadku, są one absolutnie nieprzewidywalne.

Mit 2: „Automaty są zaprogramowane tak, aby nie płacić po dużej wygranej i płacić więcej, gdy są pełne pieniędzy”.

To mit, który prawdopodobnie pochodzi z czasów samodzielnych automatów do gry, które były wypłacane bezpośrednio wygrywającemu graczowi. Jeśli wygrałeś więcej pieniędzy, niż automat mógł wypłacić, resztę dostałeś od personelu kasyna. Nowoczesne automaty do gry są podłączone do centralnego serwera, a wszystkie wygrane są wypłacane przez personel kasyna, więc nie ma potrzeby pamiętania o ilości gotówki w automacie. Liczby losowe działają dobrze, a ten mit jest nieważny.

Mit 3: „Funkcje gry automatycznej płacą mniej niż ręczne kliknięcie przycisku obracania”.

Rachunek prawdopodobieństwa pozostaje taki sam, a liczby są generowane losowo, niezależnie od tego, czy używasz funkcji autoodtwarzania czy przycisku obracania.

1 thought on “Jak działają automaty do gry? [część 1.]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *